Platform Sarai Üzerine


Frankfurt, Ocak 2012

Didem Yazıcı: Uzun süredir film yapımı üzerine çalışıyorsun, sergileme ve tartışma için sanat mekanı açma fikri nasıl gelişti?

Anatoli Nat Skatchkov: Filmi yapma fikri bana ilk defa çocukken gelmişti. Sibirya’nın üniversite kenti Tomsk’ta yaşıyordum, ama yazı Ukrayna’nın batısında bulunan Chernovtsy’de geçirirdim. Bu iki kent arasındaki fark, Sibirya ve İstanbul arasındaki fark gibi. Herşey birbirinden farklı, evler, insanlar, konuştuğumuz dil, kokular. 11 yaşındaydım, parka oturdum ve ağaç yapraklarının kıpırtısını izledim. Sonra tüm bunları Sibirya’daki arkadaşlarıma nasıl geçirebilirim diye düşündüm. O anda aniden belirdi: sinema! Bilmediğim tek şey, kokuyu nasıl aktaracağımdı. On sene içinde, eşim İra ile ormandaki evimizi taşıdık, evimiz şairlerin, oyuncuların, ve sanatçıların biraraya geldiği bir yer haline geldi. Yemek pişirip, işlerimizden konuşurduk. ‘’Sarai’’ın başlangıcı böyle oldu.

Platform Sarai, farklı disiplinleri biraraya getiren bir mekan, birbirinden farklı sergi ve etkinliklere yer veriyor. Mekanı, farklı medyumlarla ilişkilendirme deneyiminden bahseder misiniz?

En baştan beri belirli bir estetik ya da üslüp çerçevesi belirlememe kararı almıştık. Duruş, gönüllülük ve hazır bulunma için diyalog tek koşullarımız. Evimizin (platform sarai) kapıları nadiren kapalıdır, arkadaşlarımız ve istekleri için yeterli yerimiz var. Mekan karakteri belirliyor, ama eğer mekanla iletişim kuracak bir yol bulabilirsen değiştirebilirsinde. Kısa bir süre önce modern dans festivalinin bir ayağını ağırladık. Beş farklı ülkeden gelen dansçılarla iki saat süren üç performans gerçekleşti, bu Sarai’ın tüm atmosfer ve karakterini değiştirdi. Üç gün sonra, minimum yerleştirme ile sen yeni bir mekan yarattın ve bu bugünün Mısır’ı, Dijoyen’in Atinası, Kosova ve Frankfurt’a açıldı.

Sarai, kafelerin, dükkanların ve sanat okulu Stadelschule’nin yakınında, Frankfurt’un en canlı sokaklarından birinde yer alıyor; Schweizer Str, burası aynı zamanda, müzelerin yer aldığı caddenin yan sokağı. Bu kurumlar ve platform sarai arasında bir iletişim var mı?

Weltkulturen Müzesi ile birlikte sergiler yaptık, Städelschule sanat okulu ile çok iş birliği yaptık. Gelecek projelere esin kaynağı olan sanat ve mimarlık öğrencilerinin ilk defa yanyana geldikleri etkinlikler düzenledik.

Platform Sarai’ın karakteristik özelliklerinden biri, melez bir mekan olması. Yerel mega sanat kurumlarına karşın, Sarai’ın yalın yapısı deneysel bir mekan öneriyor. Aynı zamanda mutfak, sanat kütüphanesi ve sergi mekanı olan Sarai, yaratıcılığın her biçimini ağırlıyor. Bu nedenle, Sarai’ı, ‘open space’ sanat için açık alan olarak değerlendiriyorum. Siz nasıl tanımlardınız?

Platform Sarai bir aralık, bir mola verme gibi. Zamana ayak uydurmaya ihtiyacımız olmadı, böyle olmasını da hiç istemedik. Hayatımızı yaşamaya devam ederken, birlikte ve içinde herşeyin gerçekleşebileceği bir mekan yaratıyoruz. Asılsız olan şeylere dayanan doğruluk meseleleri ile ilişkileniyoruz. Medya ve ticaretin dışında olan şeyleri görünür ve dokunulabilir kılmaya çalışıyoruz.

 

Be Sociable, Share!

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.
You can leave a response, or create a trackback from your own site.

There are no comments yet, be the first to say something


Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Subscribe to RSS feed